Hollanda Aile Ziyaret Vizesi

Hollanda Aile Ziyaret Vizesi

Hollanda ülkesi, aile ziyareti için yapılan seyahatlerde vizeyi zorunlu tutmaktadır. Hollanda’da bulunan ailelerini ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişi öncelikli olarak konsolosluğa vize işlemleri için bir başvuru dilekçesi vermek durumundadır. Hollanda aile ziyaret vizesi için gerekli başvuru işlemleri bu şekilde başlamaktadır.

Hollanda bir Schengen ülkesi olduğu için vize başvuru sonucunda kişilere vize durumlarına göre Schengen vizesi düzenlenmektedir. Hollanda aile ziyaret vizesinde önemli bir detay da davet mektubudur. Hollanda’da yaşayan bir aile bireyleri ya da arkadaş bulunuyorsa vize başvurusu için başvuru yapan kişiye davet mektubu yollamalıdır.

Davet mektubunun Hollanda’da yaşayan kişinin kendi cümleleri ile oluşturulması çok önemlidir. Davet mektubunda kişinin ülkeye geleceği tarih ve sebepler mutlaka belirtilmelidir. Bu davet mektubu vize başvurusu yapacak olan kişinin dosyasına eklenecektir. Bu sayede vize işlemleri daha da kolaylaşacaktır.

Hollanda Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Hollanda ülkesine aile ziyareti için gidecek olan kişiler, öncelikle sırasıyla vize işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Vize işlemleri sırasında en önemli olanı başvuru formudur. Konsolosluk tarafından vize başvurusu yapacak kişilere bir başvuru formu verilir. Bu başvuru formu vize başvurusu yapacak olan kişi hakkında bilgi almaya yöneliktir. Bu işlemlerle beraber diğer vize belgelerini de hazırlamanız gerekir.

Vize belgeleri genellikle yapılan seyahate göre de değişmektedir. Özellikle kişinin uzun ve kısa ziyaretlerinde istenilen belgeler de değişiklik gösterir. Fakat, Hollanda ülkesine aile ziyareti vizesi almak isteyen kişiler genellikle kısa dönemli olarak ülkeye giriş yapacaktır. Bu sebeple kısa vadeli olarak vize başvurusu yapılması gerekir.

Vize işlemlerinde belgelerin eksiksiz ve doğru bilgiler içeriyor olması çok önemlidir. Bu sebeple, gerek başvuru formunu gerekse diğer belgeleri doğru şekilde doldurmanız gerekir. Aksi halde vize işlemleriniz ret cevabı alacaktır.

Hollanda Konsolosluğu’na vize işlemleri için başvurduktan sonra vize süreci ortalama 15 gündür. Yani, 15 günlük süre içerisinde vize başvurusuna cevap alabilirsiniz. Vize işlemlerinde vize türüne de dikkat edilmelidir. Ülkeye yapılan seyahatin amacına uygun olarak bir vize başvurusu yapılmalıdır. Eğer, vize başvurusuna olumsuz bir cevap alırsanız, aynı işlemleri tekrarlayarak vize başvurusu yapmanız gerekir.

Hollanda Aile Ziyareti Nasıl Alınır?

Hollanda ülkesine aile ve arkadaş ziyareti vizesi sayesinde Hollanda ülkesine ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Hollanda ülkesi aile ziyareti vizesi genellikle kısa dönem vize işlemlerine dahil edilmiştir. Hollanda ülkesi bir Schengen bölgesine üye ülke olduğu için vize işlemlerinde Schengen vizesi için başvuru yapılması gerekir.

Hollanda vizesi alırken bazı vize süreçlerini de takip etmek gerekir. Bu vize süreçlerinden en önemlisi biometri işlemleridir. Biometri işlemleri vize sürecine göre doğru olmalıdır. Vize sürecinin olumsuz etkilenmemesi için vize türüne göre doğru başvuru yapmaya dikkat etmek gerekir. Tüm bunların yanı sıra vize işlemlerinde karşı taraftan gelecek davetiye mektubuna da dikkat etmek gerekir. Davetiye de mutlaka kalınacak adreslerin yerleri beyan edilmeli ve ayrıca ziyaret tarihleri mutlaka doldurulur.

Hollanda ülkesine gidecek kişiler birden fazla her aile ferdi için ayrı ayrı vize formları ve evrakları doldurulmalıdır. Hollanda ülkesine gidecek kişiler aile ziyaret vizesi almak istiyorsa öncelikle konsolosluğun belirlediği prosedürleri yapmaları gerekir. Bu prosedürlerden en önemlileri vize başvuru evraklarıdır.

Vize evraklarında herhangi bir eksiklik olması halinde vize işlemleri olumsuz yanıt alacaktır. Vize başvuruları konsolosluğa yapılabildiği gibi ayrıca konsolosluk tarafından yetki verilmiş merkezler tarafından da yapılabilir.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi Evraklar

Hollanda ülkesine aile ziyareti için gidecek olan kişiler mutlaka kendilerinden istenilen evrakları tamam bir şekilde hazırlamalıdır. Vize işlemleri için istenilen evraklar şu şekildedir;

– Pasaport: Pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Ayrıca, pasaport sayfalarından en az 2 adedi boş olmalıdır.
– Vize başvuru formu: Vize başvuru formu vize başvurusu yapan kişi tarafından doldurulmalıdır. Vize formunda verilen tüm bilgiler eksiksiz olarak sunulmalıdır. Vize sahibi 18 yaşının altındaysa form başvuru sahibinin velisi tarafından doldurulmalıdır.
– Başvuru sahibi vize ücretini yatırdığına dair belgeleri de evraklarla beraber sunmalıdır.
– 2 adet fotoğraf.
– Seyahat sigortası.
– Davet mektubu,
– Başvuru sahibinin finansal durumlarını gösteren her türlü belge, banka hesap dökümü.
– Başvuru bir acente aracılığıyla yapılıyorsa acenteye ait ilgili vize yazısı.
– Muvafakatname.
– Uçak ve gerekirse otel rezervasyon belgeleri.
– Pasaportun tüm sayfalarını gösteren fotokopisi ve kişilerin çalışma durumlarını gösterir belgelerdir. Emekli olan kişiler için de farklı belgeler istenilmektedir.

Hollanda Aile Ziyareti Vize Ücretleri

Hollanda aile ziyareti vizesi için kişi başına ödenmesi gereken vize ücreti 248 TL olarak belirlenmiştir. Vize ücretleri genellikle yıldan yıla artış göstermektedir. 0-12 yaş arası çocuklar içinse vize ücretinin ödenmesi gerekmez. Vize ücreti ödendikten sonra kişiler ilgili yerlere başvuru yapabilirler. Vize ücreti vize harç ücretidir.

Bu harcın dışında yapılan giderler ücrete tabii değildir. Ayrıca, vize başvurusunda ret cevabı alan kişilerin vize ücretleri tekrar iade edilmez. Bu sebeple, eğer ret cevabı alınmışsa tekrar vize ücreti yatırılması gerekir.