Hollanda Ankara Büyükelçiliği

Hollanda Ankara Büyükelçiliği

Hollanda Ankara Büyükelçiliği diplomatik ilişkilerde etkin olan resmi bir kurumdur. Hollanda ile olan diplomatik ilişkilerde etkin rol oynamaktadır. Türkiye ve Hollanda arasındaki tüm resmi işlemlerin yürütülmesi ile ilgili söz sahibidir. Hollanda Ankara Büyükelçiliği, resmi işlemlerle ilgili konularda karar mekanizmasıdır.

Diplomatik ilişkilerin yürütülmesi konusunda ise tek çalışma organıdır. Büyükelçilik aynı zamanda Türkiye’de bulunan Hollanda uyruklu vatandaşlar için çeşitli resmi işlemleri gerçekleştirmektedir.

Evlilik, ölüm, noter işlemleri, pasaport, kimlik yenileme gibi durumlarda evrakların temin edilmesi konusunda etkili mekanizmadır. Ayrıca vize işlemleri konusunda da etki sahibi olan bir organdır. Vize işlemlerinin tamamlanması konusunda karar mekanizması olduğu da söylenebilir. Özellikle uzun süreli vize başvuruları Ankara Büyükelçiliği’ne yapılmak zorundadır.

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Hollanda Ankara Büyükelçiliği vize başvuruları konusunda karar mekanizması olarak kabul edilmektedir. Özellikle uzun süreli vize başvuruları söz konusu olduğu zaman Ankara Büyüklçiliği ile irtibata geçmek zorunluluk taşımaktadır.

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Schengen vizesi için kendisine bağlı olarak çalışmakta olan konsolosluklara yönlendirmektedir. Ancak bazı zorunlu hallerde vize başvurularını değerlendirmeye alabilmektedir. Hollanda vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle vize başvuru formunu doldurarak büyükelçiliğe teslim etmek zorundadır. Başvuru formu ile birlikte istenen çeşitli evraklar da temin edilmek zorundadır.

Başvurular genellikle şahsi olarak gerçekleştirilmemektedir. Genellikle vize başvurularının yapılması, evrakların temin edilmesi ve sonuç hakkında bilgi alınması gibi işlemler danışmanlık firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. 90 günden daha uzun süreli olarak yaşayacak olan vatandaşlar, büyükelçiliğine doğrudan başvuru yapabilmektedir. Pasaport üzerinde bulunan visa damgası 5 yılda bir düzenli olarak yenilenmek zorundadır. 5 yılı doldurduğu taktirde biyometri işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Parmak izi taraması, biyometrik fotoğraf biyometri işlemlerinden bazılarıdır. Parmak izi taraması sayesinde bireyin yurt dışı yasağının olup olmadığı tespit edilmektedir. Ayrıca yurt dışına çıkmak için herhangi bir mani olup olmadığı hakkında gerekli değerlendirmeler yapılmaktadır.

İşlemler tamamlandıktan sonra vize başvurusunun değerlendirilmesi ile ilgili dönüş beklenir. Vize başvurusunun reddedilmesi halinde Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçilerek yeniden başvuru yapılabilir. Bu aşamada genellikle eksik olan evraklar tamamlanmaktadır.

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

Hollanda’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların öncelikle vize başvurusu yapması zorunludur. Başvurular genellikle Hollanda Ankara Büyükelçiliği’ne ya da buraya bağlı Hollanda konsolosluklarına yapılmaktadır. Schengen vizesi 90 günlük kısa süreli oturma izni olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca bağlı konsolosluklara yönlendirme gerçekleştirilmektedir. Ancak uzun süreli seyahatler için Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçmek zorunluluk taşımaktadır.

Uzun süreli vize başvuruları Hollanda’da iş kurmak isteyen, işe girmek isteyen, eğitim görmek isteyen pek çok vatandaş tarafından gerçekleştirilir. Başvurular genellikle danışmanlık firmaları tarafınca yapılmaktadır. Başvuru yapmadan önce randevu almak büyük gereklilik taşır. Çünkü özellikle Hollanda Ankara Büyükelçiliği diplomatik bir kurum olduğu için belli bir yoğunluğa sahiptir. Bu sebeple randevu ile çalışır.

Randevu talep ettikten sonra randevu için belli bir gün ve saat belirtilir. Belirtilen saat ve tarihte Hollanda Ankara Büyükelçiliği binasında olmak önemli bir unsurdur. Randevu saatine uyum sağlandığı taktirde işlemler oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Ankara Büyükelçiliği tarafından belirtilen randevu zamanına kadar gerekli evrakları hazırlamak ve vize başvuru formunu doldurmak zamandan tasarruf sağlayacaktır.

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Hollanda Ankara Büyükelçiliği vize ücretlerinin belirlenmesi hususunda karar mekanizması konumundadır. Vize ücretleri ise vize çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Uzun süreli vize için talep edilen ücret ile kısa süreli Schengen vizesi için talep edilen ücret birbirinden farklıdır.

Kısa süreli vize başvuruları yapılıp Hollanda’ya ziyaret gerçekleştiren vatandaşların bu süreyi uzatmaları halinde yeniden başvuruda bulunması zorunludur. Böyle bir durumda yeniden oturma izni talep edilir. Böylece ekstra ücret talep edilmektedir. Sonuç olarak vize ücretleri Hollanda’da oturma izni için talep edilen ücrettir. Anlaşma sağlanan danışmanlık firmasının almış olduğu ücretten tamamen bağımsızdır.

Danışmanlık firması vize başvurusu için istenen ücreti Hollanda Ankara Büyükelçiliği’ne hesap numarası aracılığıyla ulaştırmaktadır. Hollanda Ankara Büyükelçiliği veya bağlı konsolosluklar vize başvuru evrakları için herhangi bir ücret talep etmez. Ancak biyometrik işlemlerden talep edilen ücret ayrıdır.

Biyometrik işlemler için yapılan masraflar başvuruyu yapan şahıstan talep edilmektedir. Vize başvurusu vize çeşidine göre ücretlendirme yapılmakta ve bu konuda son kararı yine Hollanda Ankara Büyükelçiliği vermektedir.