Hollanda Fahri Konsoloslukları

Hollanda Fahri Konsoloslukları

Hollanda fahri konsolosluğu vatandaşlar için Hollanda’ya ziyaret etmeleri için vize işlemleri verme yetkisine sahip değildir. Hollanda fahri konsolosluğu Türkiye’de bulunan Hollanda vatandaşların resmi işlemleri olan ölüm, doğum, kimlik ve pasaport yenileme, noter işlemleri ve evlilik işlemleri gibi işlemlerde destek hizmetleri sunuyor.

Hollanda Fahri konsolosluğu Hollanda İstanbul Başkonsolosluğuna ve Ankara Hollanda Büyük elçiliğine bağlı olarak hizmet sunuyor. Herhangi bir diplomatik vasfa sahip olmayarak sadece ülkemizde yaşayan Hollanda vatandaşlarının resmi işlemlerini yerine getirmek ile görevli olarak hizmet sunuyor.

Hollanda vatandaşları ülkemizde yaşadıkları süre içerisinde ülkemizdeki yabancılar ile ilgili yasa ve düzenlemeler ile ilgili fahri konsolosluklardan bilgi alarak işlem yapabiliyorlar.

Hollanda İzmir Fahri Konsolosluğu

Fahri konsolosluk olarak hizmet veren Hollanda İzmir Fahri konsolosluğu, İzmir’de yaşayan Hollanda vatandaşları için Türkiye’de yaşadıkları süre içerisinde resmi işlemlerinin yerine getirilmesi ve süreçteki resmi işlemleri yapmak ile görevli makamdır.

İzmir’de yaşayan Türk vatandaşları için Hollanda seyahat izni için vize işlemlerini yerine getirmiyor. Tamamı ile kendi vatandaşlarına hizmet veren bir konsolosluk olarak görev yapıyor. Tatil günleri hafta sonları olan cumartesi ve pazar günlerinin yanı sıra Türkiye’deki tüm dini ve milli bayramlarda da resmi hizmetleri yerine getirmiyor.

Hollanda İzmir Fahri konsolosluğu, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğuna ve Hollanda Ankara Büyük elçiliğine bağlı olarak görev yapıyor. Fahri konsolosluk olarak görev yapan resmi makam, vize işlemleri için verilen ret kararlarının ilgili kişilere tebliğ edilmesi ile de görevlidir.

Vize talebi reddedilen kişiler ret edilen karara itiraz işlemlerini fahri konsolosluklara da yapabiliyorlar. Vize ile ilgili tüm geçerli olan bilgiler bu konsolosluklardan alınmasına rağmen resmi işlemler yerine getirilmiyor.

Hollanda Antalya Fahri Konsolosluğu

Hollanda Antalya fahri konsolosluğu Antalya’da yaşayan Hollanda vatandaşlarının tüm resmi, işlemlerini yerine getirmek ile görevli. Aynı zamanda ülkemize belli bir süre tatil amacı ile gelmiş ancak tatillerini uzatmak isteyen Hollanda vatandaşlarının tatillerinin uzamasına ilişkin resmi taleplerini değerlendirerek gerekli makamlar ile iş bölümü içerisinde bu taleplerin değerlendirilmesi görevlerini yerine getiriyor.

Hollanda vatandaşlarının kendi ülkeleri ile ilgili işlemlerini Türkiye’de yaşadıkları süre içerisinde iletişim kurmalarına olanak sağlayarak vatandaşlık hizmetlerini bu şekilde yerine getiriyorlar. Antalya fahri konsolosluğu hafta sonları ve resmi tatillerde hizmet vermiyor. Aynı zamanda Hollanda resmi tatillerinde de hizmet verilmiyor.

Antalya’da yaşayan ancak Hollanda’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın vize işlemleri ile ilgili detaylı bilgi almalarını sağlıyor. Vize taleplerinin kısa süre içerisinde sonuçlanması için yapılması gereken işlemler bu konsolosluk tarafından yapılan bilgilendirmeler ile sağlanabiliyor. Ancak resmi vize işlemleri bu konsolosluk tarafından yerine getirilmiyor.

Hollanda Marmaris Fahri Konsolosluğu

Marmaris, ülkemizin turizm cennetlerinden birisi olması nedeni ile yaz kış birçok Hollanda vatandaşlarına ev sahipliği yapıyor. Hollanda vatandaşları Marmaris’te bulundukları süre içerisinde vatandaşlıkları ile ilgili tüm işlemlerini Hollanda Marmaris Fahri Konsolosluğu aracılığı ile yerine getiriyorlar.

Marmaris’te tatil yaparken ölen, evlilik işlemi yapmak isteyen ya da pasaport ve kimlikleri ile ilgili yenileme işlemleri yapmak isteyen Hollanda vatandaşları bu işlemlerini bu konsolosluk aracılığı ile yerine getiriyor. Vize işlemlerinde aktif bir görevi olmayan konsolosluktan Türk vatandaşları sadece vize işlemleri için gerekli bilgi ve belgeleri temin edebiliyor.

Hollanda Marmaris Fahri konsolosluğu hizmetlerini Hollanda İstanbul Başkonsolosluğuna ve Ankara Hollanda Büyük Elçiliğine bağlı olarak yerine getiriyor. Vize işlemleri için görevli olan konsolosluklara yoğunluk durumunda destek hizmetleri de verebiliyorlar. Ancak tek başlarına ve işlemleri iç.in herhangi bir yetkileri mevcut değildir.

Hollanda Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Hollanda vatandaşları için hizmet veren fahri konsolosluklardan birisi de Hollanda Gaziantep Fahri konsolosluğudur. Gaziantep ve çevre illerde bulunan Hollanda vatandaşlarının kendi ülkeleri ile ilgili tüm resmi işlemleri bu konsolosluk tarafından yerine getiriliyor. Ülkemize turistik amaç için gelen ya da temelli yerleşen Hollanda vatandaşları ülkemizde kaldıkları süre içerisinde kimlik ve pasaport değişikliği, ölüm ve evlilik gibi resmi işlemler ile ilgili yasal prosedürleri fahri konsolosluklar aracılığı ile yerine getiriliyor.

Hollanda Gaziantep fahri konsolosluğu sadece Gaziantep’te yaşayan Hollanda vatandaşlarını değil aynı zamanda Gaziantep’in çevre illerinde yaşayan Hollanda vatandaşlarına da hizmet veriyor. Vatandaşlarımızın vize işlemleri ile ilgili herhangi bir yetkisi olmayan bu konsolosluk, vize işlemleri için sadece bilgilendirme hizmetlerini yerine getiriyor. İstanbul başkonsolosluğuna ve Ankara Büyük elçiliğine bağlı olarak hizmet sunan Gaziantep fahri konsolosluğu, vize başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları için vize için gerekli olan evrakları temin etme görevini de üstleniyor.

Türk vatandaşları vize ile ilgili bilgileri fahri konsolosluğuna ait internet sitesinden ya da bizzat konsolosluktan alabiliyorlar. Vize için temin edilen belgeler muhatap olan konsolosluğa teslim edilmeden önce fahri konsolosluğa götürülerek incelenmesini talep edebiliyor.

Eksik ya da hatalı bir durum varsa tespit edilerek başvuru sahiplerinin mağduriyet yaşamamaları sağlanıyor. Dini ve milli bayramların yanı sıra hafta sonları resmi izin günleri olan fahri konsolosluk bu günlerin dışında hizmet veriyor.