Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu

Birçok kişi yurt dışına seyahat etme planı ve hayali kuruyor. Gerekli prosedürleri yerine getiren herkes yurt dışı deneyimini elde edebiliyor. Seyahat etmek için hayali kurulan ülkelerden birisi de Hollanda. Bu ülke Avrupa’nın gelişmiş ve görülmesi gereken ülkelerinden birisi olması nedeni ile bu ülkeye seyahat etmek isteyen birçok kişi mevcut. Bu nedenle Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ziyaret talepleri konusunda oldukça yoğun çalışma içerisinde oluyor. Bu nedenle ziyaret talebinde bulunacak olan vatandaşların bu yoğunluğu göz önünde bulundurarak resmi makam ile irtibata geçerek müsait zaman konusunda bilgi almaları işlemlerinin daha hızlı bir şekilde yerine getirilmesi için oldukça önemlidir.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu talepler için randevu sistemi ile çalışıyor. Verilen randevu tarihi ve saatine kadar resmi makamın istediği evrakların temin edilmesi işlemlerin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için büyük önem taşıyor.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Hollanda ziyaretinde bulunmak isteyen kişilerin belirli yasal işlemleri yerine getirmeleri gerekiyor. Öncelikle resmi makamdan alınacak olan randevu tarihine sadık kalmak gerekiyor. Belirtilen tarihte başkonsolosluğuna gidilmez ise resmi makam tarafından işlemler sonlandırılıyor.

Randevu tarihinde istenen evraklar ile birlikte gidilerek istenilen evrakların ibraz edilmesi gerekiyor. Verilen randevu tarihine kadar bu evrakların temin edilmesi ve evrakların düzenlenmesinde dikkat edilmesi oldukça büyük önem taşıyor. Resmi makamın istemiş olduğu birtakım evraklar söz konusu.

Bu evrakların en önemlisi başvuru formu olarak dikkat çekiyor. Başvuru formunda talep eden kişinin ad, soyad, kimlik numarası, uyruğu, öğrenci olup olmadığı, öğrenci ise nerede ve hangi bölümde okuduğu, çalışıp çalışmadığı, çalışıyorsa hangi iş yerinde ne işle meşgul olduğu, evli olup olmadığı, çocuk sayısı, sağlık durumu, daha önce yurt dışında bulunup bulunmadığı, bulunduysa hangi ülkeyi ne amaçla ziyaret ettiği, finansal durumu, ikamet adresi, herhangi bir nedenden dolayı hapis cezası alıp almadığı gibi konular yer alıyor. Bu bilgilerin muhatap olan kişi tarafından itinalı bir şekilde doldurulması gerekiyor. Bu bilgiler resmi makamlarca inceleneceğinden yanlış ya da hatalı bilgiler verilmesi bu süreci zora sokacak nedenler arasında gösteriliyor.

Başvuru formu resmi bir evrak olduğundan bu evraklar üzerindeki bilgileri kasten yanlış bilgiler ile doldurmak cezai yaptırımları olan bir suç olduğundan başvuru sahiplerinin bu konuya dikkat etmeleri gerekiyor. Form tamamı ile okunaklı bir şekilde büyük harfle ve tükenmez kalem ile doldurulmalıdır. Aynı zamanda form, İngilizce, Dutch’ca ve Türkçe dillerinden birisi ile doldurulmalıdır. Bu dillerin dışında başka bir dil ile doldurulması durumunda müracaat işlemleri iptal ediliyor.

Form üzerinde talep edilen bilgi alanlarının tamamının doldurulması gerekiyor. Başvuru formundan sonraki önemli belge olan pasaportlarda da dikkat edilecek en önemli konu pasaportun yasal süre olan 10 yıldan daha eski olmamasıdır. Aynı zamanda son kullanım tarihini geçmemesi de gerekiyor.

Pasaport üzerinde yer alan ıslak imza ile form üzerinde bulunan ıslak imzanın aynı olmasına azami bir şekilde dikkat edilmesi gerekiyor. Başvuru yapacak olan kişiler ilgili makamın internet sitesine giriş yaparak burada yer alan örnek başvuru ilkelerini kontrol ederek daha kolay bir şekilde müracaatlarını yapabiliyorlar.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Vize Randevu

Müracaat işlemleri öncelikle resmi makam tarafından verilen randevu sistemi ile yerine getiriliyor. İleri bir tarihe verilecek olan randevunun tarihi yoğunluğa göre değişiyor. Çok yoğun zamanlarda daha ileri bir tarih verilirken yoğunluğun az olduğu dönemlerde daha yakın tarihler randevu tarihi olarak belirleniyor.

Randevu işlemlerini ilgili makamın resmi internet sitesinden yapılabileceği gibi aynı zamanda bizzat ilgili makama müracaat ederek de gerçekleşiyor. Randevu tarihinin kaçırılması durumunda yeniden randevu tarihi belirlenmesi gerekiyor. Herhangi bir erteleme ya da yakın bir zamana çekme gibi bir durum söz konusu değildir.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Hangi amaç ile Hollanda’ya seyahat için müracaat edilirse edilsin birbirinden farklı vize çeşitleri olmasından dolayı her vize çeşidi için ayrı bir vize ücretleri mevcuttur. Bu nedenle ilgili kişilerin bu ücret konusunda resmi makamlardan bilgi alarak kendilerine belirtilen bankaların hesaplarına ödeme işlemlerini yapmaları gerekiyor. Yapılan ödeme işlemi sonrasında kendilerine verilen dekontun da başvuru belgeleri arasında konularak resmi makama ibraz edilmesi gerekiyor.