Hollanda Konsolosluğu

Hollanda Konsolosluğu

Türkiye’de hizmet vermekte olan Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Krallığı topraklarına çeşitli nedenlerden dolayı seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize müracaatlarına dair değerlendirme işlemlerini yapmaktadır. Bununla birlikte Türkiye’de yaşayan Hollanda vatandaşlarının kimlik, noterlik, pasaport ve hukuki danışmanlık işlemlerini yürütmekle yükümlüdür.

Hollanda Konsolosluğu ile birlikte Hollanda Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye ve Hollanda arasında mevcut siyasal, sosyal ve ekonomik ve ilişkileri geliştirmekle birlikte Hollanda’nın Türkiye karşısında çıkarlarını koruma konusunda faaliyet yürütmekte olan bir kurumdur.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bireylerin ve Türkiye’de yaşamakta olan üçüncü ülke vatandaşlarının Hollanda’ya gerçekleştirecekleri seyahatlere dair işlemler, Hollanda Konsolosluğu ve Hollanda Büyükelçiliği tarafınca yürütülür. Yapılan başvurular neticesinde gerçekleştirilen Hollanda vize işlemlerinin neticesine, ilişkin karar verme yetkisi yalnızca Hollanda Konsolosluğu’na ve Hollanda Büyükelçiliği’ne ait durumda bulunmaktadır.

Hollanda Konsolosluğu Vize İşlemleri

Çeşitli sebeplerden ötürü Hollanda topraklarına bir seyahat planlıyor iseniz yapmanız gereken ilk işlem, ziyaret amacınızı belirlemek olacaktır. Sonrasında ise seyahat amacınıza en uygun olan vize türü konusunda bir karara varmak olmalıdır. Örneğin; Hollanda’ya gitme amacınız, bu ülkedeki okullarda eğitiminize devam etmek ise, başvurmanız gereken vize türü Hollanda eğitim vizesi olacaktır.

Almak istediğiniz vize türünü belirledikten sonra da Hollanda vize alım işlemlerini başlatmak için Hollanda Konsolosluğundan randevu almanız gerekmektedir. Ancak bu noktada bilmeniz gereken en önemli husus Hollanda konsolosluğuna direkt olarak vize başvurusu yapamayacağınız konusudur.

Yalnızca Hollanda konsolosluğunu vize verme yetkisini verdiği vize merkezleri ve seyahat acentalarına başvuru yapabilmeniz söz konusudur. Vize almak isteyen her T.C. vatandaşı vize verme yetkisine sahip turizm şirketleri ve ya vize merkezlerine başvuru yapabilir.

Hollanda Konsolosluğu Randevu

Shengen üyesi olan ülkeye yolculuk gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan Hollanda Schengen vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Ancak başvurunuzdan önce ülkeyi ziyaret etme amacınızı net bir biçimde belirtmeniz gerekiyor. Bununla birlikte gerekli evraklarla birlikte başvuru yapacağınız yere ibraz etmenizin gerekliliği söz konusudur.

Seyahatiniz esnasında Hollanda üzerinden başka ülkeleri de görmek istiyorsanız, satın alacağınız uçak bileti doğrultusunda öncelikli olarak Hollanda’ya giriş yapmalısınız. Hemen sonrasında seyahatiniz süresince en uzun Hollanda’da topraklarında kalmalısınız. Alacağınız Hollanda vizesinin türünü belirledikten sonra online randevu sisteminden yararlanarak Hollanda Konsolosluğu veya Hollanda Büyükelçiliğine vize randevu talebinizi iletmeniz gerekmektedir.

Hollanda Konsolosluğu Vize Ücretleri

Hollanda vizesi almak isteyenlerin alacakları vize Schengen olacaktır. 2019 yılından itibaren Schengen vizesi ücreti ise 80 Euro olmuştur. Belirlenmiş olan vize ücreti, AB vatandaşlarının aile bireyleri, araştırmacılar, öğrencileri ve 12 yaşından küçük olan çocuklardan alınmayacaktır.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Hollanda ve ülkemiz arasındaki mevcut teamüllere bağlı olarak Türkiye’nin önemli ticari kentlerinden biri olarak öne çıkan İstanbul’da faaliyetlerini yürütmektedir. Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye ve Hollanda arasında mevcut durumdaki sosyal ve ticari ilişkilerin daha da gelişmesinin yanı sıra Hollanda’ya çeşitli nedenlerden dolayı seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleriyle Türkiye’de ikamet etmekte olan Hollanda vatandaşlarının ihtiyaç duyduğu konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

Türkiye’de yaşayan ikamet eden Hollanda vatandaşları gereksinim duydukları noterlik işlemleri, pasaport- kimlik yenileme, evlilik, doğum ve ölüm ve işlemleri ile alakalı Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’ndan, Hollanda Büyükelçiliğinden ve yaşadıkları yere göre diğer Hollanda Konsolosluklarından destek alabilme imkanına sahiptirler.

Türkiye topraklarında kendi vatandaşlarının hakkını korumakla yükümlü olan Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, uluslararası hukuk gereğince hizmet vermekte olduğu konsolosluk binasının dokunulmazlığı haricinde herhangi bir diplomatik ayrıcalığa sahip değildir. Fakat, Hollanda Konsolosluğu personeli (diplomatik görevlerle atananlar dışındakiler) diplomat statüsüne sahip değildir.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğunun çalışma saatleri her pazartesi 09.00-17.00 saatleri arasında işlem kabul etmektedir.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu vize bölümü için başvuru yapılabilecek saatler hafta içi her gün 08.30 – 11.30 arasıdır.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu Vize Bölümü için başvuru gerçekleştirilebilecek saatler hafta içi her gün 08.30 – 11.30 arasındadır.

Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu; Hollanda ve Türkiye tarafından resmi tatil olarak kabul edilmiş olan dini ve milli günlerde kapalı durumdadır.

Hollanda Ankara Büyükelçliği

Uluslararası hukuk teamüllerine uygun olarak Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’nin başkenti statüsüne sahip olan Ankara’da bulunuyor. Hollanda Ankara Büyükelçiliği, Hollanda’nın Türkiye’deki resmi diplomatik temsilciliği pozisyonunda bulunmaktadır. İki ülke arasındaki ekonomik, politik, kültürel ve diplomatik düzeyli ilişkilerin daha da geliştirilmesiyle görevli durumdadır.

Bunun yanı sıra Hollanda Ankara Büyükelçiliği, bünyesinde bulunan konsolosluk ve vize bölümleri vasıtasıyla Hollanda’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleriyle beraber Türkiye topraklarında ikamet eden Hollanda vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yapmakla yükümlü durumdadır.

Türkiye’de yaşamını sürdüren Hollanda vatandaşlarının noterlik işlemleri, pasaport- kimlik yenileme, evlilik, doğum, ölüm gibi çeşitlilik gösteren işlemleriyle ilgili olarak Hollanda Ankara Büyükelçiliğinden hizmet alabilmeleri söz konusudur. Ayrıca Hollanda İstanbul Başkonsolosluğundan ve diğer farklı bölgelerde hizmet veren Hollanda Konsolosluklarından destek alabilmeleri mümkün olmaktadır.

Hollanda Ankara Büyükelçiliğinden hizmet alınabilecek saat aralıkları hafta içi her gün, 09.00-17.00 arasıdır.

Hollanda Ankara Büyükelçiliği Vize Bölümü Çalışma Saatleri ise pazartesi ve perşembe günleri için saat 08.45 – 12.30 arasında olup Cuma günleri ise 08.30 – 13.00 arasıdır.