Hollanda Schengen Vizesi

Hollanda Schengen Vizesi

Schengen üyesi ülkelerden birisi olan Hollanda için, schengen vizesi alan vatandaşlar diğer üye ülkelerde serbest dolaşım hakkında sahip oluyorlar. Ancak Hollanda için bu başvurunun belli şartları ve prosedürleri söz konusu. Öncelikli olarak gidiş tarihinden en az 3 ay önce bu işlemlere başlanılması gerekiyor.

Özellikle Hollanda konsolosluğunun yoğun çalışma temposu olduğu düşünülerek sıranın gelmesinin zaman alabileceği hesaba katılmalıdır. Bu nedenle vatandaşların Hollanda konsolosluğu ile görüşme yaparak boş zamanların tespit etmeleri yararlarına olacaktır. Bu işlemler öncesi dikkat edilmesi gereken önemli konulardan birisi de işlemler tamamlanmadan uçak bileti ve rezervasyon işlemlerinin yapılmamasıdır. Çünkü bu işlemlerin ne kadar süreceği ve süresi meçhul olduğundan herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için bu hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.

Hollanda Schengen Vizesi İşlemleri

Avrupa’nın en gözde ülkelerinden birisi olan Hollanda’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların, müracaat işlemlerinden olumlu neticeler alabilmesi için belirli işlemleri titizlikle yerine getirmeleri gerekiyor. Öncelikle bu onayın alınabilmesi için yapılması gereken ilk iş Hollanda konsolosluğuna bizzat gidilerek ya da internet sitesinde yazılan hususları dikkatli bir şekilde okuyarak belirtilen hususları büyük bir özen ve dikkatle yerine getirilmesinin sağlanması gerekiyor.

Vatandaşlar aynı zamanda bu işlemler için danışma hizmetlerinden de yar arlanarak gerekli olan prosedürlerin çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yerine getirilmesini sağlayabiliyorlar. Hollanda konsolosluğunun dikkat ettiği en önemli husus, talep eden vatandaşların taleplerinin ana nedenlerini net bir şekilde dile getirmeleridir. Eğitim, sağlık, turistik, aile veya ticari amaçlardan hangisi için tercih ediliyor ise talep işlemlerinde bu durum net bir şekilde dile getirilmelidir.

Hollanda Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda schengen vizesi için öncelikle başvuru işlemlerinin yapılması gerekiyor. Başarılı bir başvuru işlemleri için dikkat edilmesi gereken en önemli konu, istenen tüm evrakların eksiksiz ve tam olacak şekilde temin edilmesidir. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan evrakların okunabilir bir şekilde doldurulması ve resmi statüde olan evrakların yasal süresi içinde geçerliliğini koruyor olması gerekiyor.

Vize işlemleri talep esnasında ve talep sonrasında Hollanda’ya gidildiğinde giriş yapılma esnasında da kontrol ediliyor. Bu nedenle istenen evrakların yasal ve tüm prosedürlere uygun olması olası bir ret konusunun oluşmasını engellemesi açısından büyük önem arz ediyor. Bu işlemler için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de Hollanda konsolosluğunun vermiş olduğu yasal süreç içerisinde tüm işlemlerin bitirilerek evrakların teslim edilmesidir.

Aksi takdirde yasal sürenin aşılmasına bağlı olarak tüm işlemlerin baştan yeniden yapılması gerekiyor. Bu nedenle mağdur olunmaması adına yasal işlem ve sürelere azami dikkat edilmelidir.

Başvuru işlemi yapılmadan günler öncesinden gerekli evrakların hazırlanması süre açısından vatandaşlara büyük avantaj sağlıyor. Bu nedenle başvuru işlemleri ile birlikte süreç başladığından daralan süre içerisinde bazı evrakları temin etmek zor olabildiği için süre yetmemesi gibi durumlar ile karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Hollanda Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

Hollanda schengen vizesi için gerekli evrakların başında onay başvuru formu geliyor. Bu form, vatandaşların tüm kişisel bilgilerinin konsolosluk tarafından görülerek fikir sahibi olunmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Dolayısı ile bu formun doldurulması aşamasında azami bir titizlik gösterilmesi gerekiyor.

Formun büyük harfler ve tükenmez kalem ile doldurulması isteniyor. Aynı zamanda formun doldurulması aşamasında kullanılan kalemin leke bırakan kalem olmamasına dikkat edilmelidir. Hollanda schengen müracaat başvuru formu İngilizce, Türkçe ve Dutch’ca olacak şekilde bu üç dilden biri ile doldurulmalıdır. Başka bir dil ile yapılan başvurular geçersiz sayılıyor. Gerekli evraklardan birisi de olmazsa olmaz belgelerden birisi olan pasaporttur.

Pasaport için gerekli kriterlerin başında pasaportların 10 yıldan eski olmamasıdır. Aynı zamanda pasaport içinde en az iki adet boş sayfanın olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü alınacak olan schengen müracaatı için konsolosluk tarafından bu boş sayfalara kaşe basımı yapılıyor. Pasaportta bulunan imza ile form üzerinde bulunan imzanın aynı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Hollanda’dan ayrılma tarihi itibari ile pasaportun en az 3 ay daha kullanılabilir sürede olması gerekiyor. Form ve pasaport haricinde seyahat sağlık sigortası yaptırılması ve bu sigortaya ait belgenin de başvuru dosyası içinde bulunması gerekiyor.

Gerekli evraklar arasında yer alan ve kişinin son 6 aylık durumunu gösteren biometrik fotoğraflar da yer alıyor. Aynı zamanda vatandaşların ikamet yerlerini gösterir belge ile onay harç ücretlerini yatırdıklarına dair belgenin de başvuru evrakları arasında olmasına dikkat edilmelidir.

Hollanda Schengen Vize Ücretleri

Hollanda schengen onay sürecinde belirlenen onay ücretlerinin ödendiğinin belgelendirilmesi gerekiyor. Bu ücretler Hollanda konsolosluğunun belirlemiş olduğu banka hesaplarına yatırılmalıdır. Yatırıldığında dair belgenin de mutlak alınması gerekiyor. Belge üzerinde başvuru yapan kişinin adı soyadı ve ödeme miktarı okunaklı bir şekilde yer almalıdır.

Vize ücretleri öğrenci ve yetişken olarak farklılık gösterdiği gibi onay çeşitlerine göre de farklılıklar gösteriyor. Her yıl ücretler konusunda yıllık bir değişim yapılarak konsolosluk sayfasında yayınlanıyor.