hollanda turistik vize

Hollanda Turistik Vize

Avrupa’nın önemli ülkelerinden birisi olan Hollanda, gelişmiş özellikleri ve tarihi ile birçok kişinin seyahat planları arasında bulunan bir ülke olarak dikkat çekiyor. Hollanda’yı görmek ve Hollanda’ya turistik seyahat yapmak isteyen birçok kişi bulunuyor.

Hollanda’nın schengen üyesi ülkeler arasında yer almasından dolayı ilgili ülke için vize alan kişiler, diğer schengen üyesi ülkeleri arasında serbest dolaşım hakkında sahip oluyor. Yasal olarak verilen izin dahilinde bu ülkelere giderek tarihi ve turistik yerleri gezmelerinde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ancak bitiş tarihinde hangi schengen üyesi ülkesinde olunursa olunsun vize süresi bittiği için ülkeden ayrılmaları gerekiyor. Adı geçen ülke için turistik vize işlemleri yapmak için belirli hususlara dikkat etmek gerekiyor.

Bilinmesi gereken en önemli konu bu sürecin çok titiz bir şekilde geçirilmesi ve istenen evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekiyor. Çünkü adı geçen ülke konsolosluğu istemiş olduğu evrakların detaylı bir şekilde inceleyerek en ufak bir eksiklik ya da yanlışlık kabul etmiyor.

Hollanda Turistik Vize İşlemleri

Hollanda turistik vize işlemleri için dikkat edilmesi gereken en önemli ve ilk konu talepte bulunurken talep amacının net bir şekilde dile getirilmesidir. Konsolosluğa talep dilekçesi ile başvuru yapılacağından bu dilekçe içerisinde vize talebinin turistik amacı ile talep edildiğinin bildirilmesi gerekiyor.

Hangi amaçla onay talebinde bulunulacak ise talep dilekçesine mutlaka ziyaret amacı kesin bir şekilde belirtilmelidir. Bu konuda dikkat edilecek bir başka konu da adı geçen ülke konsolosluğunun bu işlemler için randevu esasına göre çalışmasından dolayı, adı geçen ülke konsolosluğunun müsait zamanlarının tespit edilmesidir.

Bu tespit talep edenler için olumlu sonuçlar doğuracağından oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra ziyaret talebinde bulunmadan önce ister adı geçen ülke konsolosluğu internet sitesinden istenirse de bizzat adı geçen ülke konsolosluğundan gerekli belgeler hakkında bilgi alınabiliyor.

Adı geçen ülke makamından randevu alındıktan sonra konsolosluğun vermiş olduğu gün ve tarihe kadar gerekli işlemlerin yapılması onay sürecinin kısalması için oldukça önemlidir. Birçok kişi bu süreçte danışmanlık hizmetleri alarak yapılacak olan işlemlerin daha profesyonel olmasını sağlayarak herhangi bir sorun ile karşılaşmıyorlar. Ziyaret için onay verilmeden uçak biletinin alınmaması gerekiyor.

Hollanda Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda turistik onayı için ilgili ülke konsolosluğu için önemli olan konu, kişilerin daha önce yurt dışına çıkmışlar ise herhangi bir adli ya da idari konuda soruşturma geçirmedikleri ve sınır dışı edilip edilmediği konusudur.

Bu nedenle ziyaret talebinde bulunanlar için vukuatlı nüfus kayıt örneğinin yanı sıra adli sicil kaydı da isteniyor. Ancak adli sicil kaydının son 6 ayı kapsamasından dolayı 6 aylık sürenin öncesinde hukuki anlamda herhangi bir sorunun olup olmadığı konsolosluğun kendi sistemi içerisinden takip ediliyor. Eğer ki kişilerin turistik onay almalarında hukuki anlamda herhangi bir sorun yoksa konsolosluk tarafından onay verilme ihtimali de oldukça yüksek oluyor.

Hollanda Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

İlgili ülkeye turistik anlamda gezi yapmak isteyen kişilerin izin alabilmeleri için gerekli olan evrakların başında izin başvuru formu geliyor. Bu form talep eden kişiler ile ilgili en ayrıntılı detayları içermesi nedeni ile konsolosluk tarafından oldukça dikkate alınıyor. Formun doldurulması da belli bir usule göre yapılıyor.

Öncelikle form üzerinde yer alan ve istenen bilgilerin tükenmez kalem ile İngilizce, Türkçe ve Dutsh’ca dillerinden birisi ile büyük harfler ile doldurulması gerekiyor. Formda istenen bilgiler doldurulurken doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Eğer ki yanlış bilgi verilirse ve bu tespit edilirse cezai yaptırımları söz konusudur. Formda yer alan bilgiler ile diğer belgelerdeki bilgilerin birbirini desteklemesi ve tutması gerekiyor. Eğer ki bir çelişki söz konusu mevcut olursa konsolosluk resmi işlemleri durdurarak onay vermiyor.

Başvuru formunun haricinde de pasaport ile ilgili birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle pasaportların 10 yıldan daha eski olmaması ve herhangi bir şekilde tahrip edilmemiş olması gerekiyor. Pasaport üzerinde yer nalan imza ile form üzerindeki imzaların birbiri ile aynı olmasına özen gösterilmelidir.

Pasaportta en az 2 sayfa olacak şekilde boş sayfa bulunmalıdır. Gerekli olan bir diğer evrak ise talep edenlerin sunacağı biometrik fotoğraflardır. Özellikle son 6 ay içinde çekilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Başvuru sahiplerinin vukuatlı nüfus kayıt örneği ve öğrenci iseler öğrenim belgesi çalışıyorlar ise çalıştıklarına dair belgeler de başvuru belgeleri arasında yer alması gerekiyor.

Hollanda Turistik Vize Ücretleri

İlgili ülke makamına hangi amaç ile müracaat talebinde bulunulursa bulunulsun talep edenlerden belli bir müracaat ücreti tahsil ediliyor. Bu ücretler talep edilen ziyaretin özellik ve amaçlarına göre değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda öğrenci ve yetişkin olmak da fiyatların değişmesinde etkili faktörlerden birisi olarak dikkat çekiyor.

İlgili ülke makamı, ücretlerin belirlemiş olduğu bankaların hesaplarına yatırılmasını istiyor. Ödeme işleminden sonra da ödeme yapıldığında dair belgenin başvuru evrakları ile birlikte konsolosluğa teslim edilmesi gerekiyor.

Ödeme yapıldığında dair belgenin üzerinde talep edenin adı soy adı, kimlik numarası ve ödeme bedelinin okunabilir bir şekilde belirtilmesi gerekiyor.